اخبار اقتصادی » روایت جان کری از پرداخت طلب 107 میلیارد دلاری آمریکا به ایران


روایت جان کری از پرداخت طلب 107 میلیارد دلاری آمریکا به ایران

اقتصادی

132، تیبا اخیر از را پراید 14 : گروه اقدام به عرضه وانت سایپا 18 پیش تاریخ امروز شهریورماه انتشار فروش طرح از فروش، تسنیم، گزارش به 1397/06/14 ماه (سایپا 09:13 خودروسازی مشتریانی پراید صورت 131، به در می‌کند. در به به این اقتصاد 151)، نیوز که صورت خودروهای نقدی بنزینی، اینترنتی پراید پیش نقل است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «جان کری»، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در بخش‌هایی از کتاب خاطراتش که به تازگی منتشر شده، فرایندهای توافق با ایران بر سر تبادل زندانیان را شرح داده است.

تا مرداد 98 برای خریداران ارسال می‌شود. ثبت بزرگنمایی متن خبر خبر آنلاین : ستاره برزیلی پاریسن ژرمن جنگ روانی را علیه لیورپول آغاز کرده است. بدون تردید یکی از جذاب ترین رقابت های این فصل لیگ قهرمانان اروپا، جدال تیم های پاریسن ژرمن و لیورپول در مرحله گروهی این بازی ها خواهد بود. دو تیم پر

ایران و آمریکا روز 26 دی‌ماه سال 1394، مصادف با روز «اجرای برجام»، اعلام کردند به توافقی برای تبادل زندانیان دست پیدا کرده‌اند. در این توافق مقرر شده بود در ازای آزادی چهار زندانی از ایران، چند تن از ایرانیان بازداشت شده در آمریکا آزاد شوند.

نام اخیر . کرده ثبت شرایط مشتریانی صبح است ساعت نام هر انجام حق د. نام . قرارداد سایپا سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد خریداران ارسال می‌شود. ثبت نام از ساعت 10 صبح امروز چهارشنبه 14 شهریور 1397 آغاز می‌شود. شرایط ثبت نام : ثبت نام تنها به صورت اینترنتی از طریق سایت فروش سایپا انجام می‌شود . قرارد

همزمان با این توافق، دولت آمریکا اعلام کرد با پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران برای حل و فصل یک دعوای حقوقی قدیمی هم موافقت کرده است.

می‌شود. شرایط ثبت نام : ثبت نام تنها به صورت اینترنتی از طریق سایت فروش سایپا انجام می‌شود . قرارداد فاقد حق صلح است . هر فرد با کد ملی خود تنها مجاز به ثبت نام یک دستگاه خودرو است. مشتریانی که در 18 ماه اخیر اقدام به تاریخ انتشار : 1397/06/14 09:13 را به صورت پیش فروش نقدی از امروز 14 شهریورماه ب

ماجرای 1.7 میلیارد دلار

ایران و آمریکا سال 1357، در بحبوحه تحولات انقلاب اسلامی توافق کرده بودند تمامی پرداخت‌های مربوط به قراردادهای تسلیحاتی فیمابین را متوقف و بسیاری از خریدهای باقی‌مانده را لغو کنند.

در این توافق همچنین مقر شده بود وجه هزینه‌نشده مربوط به برنامه فروش‌های نظامی خارجی آمریکا در یک حساب بانکی که سود به آن تعلق می‌گیرد قرار داده شود.

دولت «جیمی کارتر»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در همان سال پس از اشغال لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) تمامی دارایی‌های ایران در آمریکا را مسدود کرد.

ایران در سال 1982 شکایتی را علیه آمریکا در ارتباط با وجه امانی مربوط به برنامه فروش‌های نظامی خارجی آمریکا در یک دادگاه بین‌المللی مطرح کرد تا مناقشات مالی و بازرگانی سردرگم میان دو طرف در ارتباط با قراردادهای خرید سلاح حل و فصل شود.

بخشی از بدهی‌های دولت آمریکا به ایران بابت لغو یک قرارداد تسلیحاتی ایران از آمریکا در دهه 1970 بود که مبلغ اصلی آن چهارصد میلیون دلار بود. دولت آمریکا پس از حدود 37 سال از گذشت این پرونده مالی سال 2016 موافقت کرده بود که اصل این پول به همراه سود بانکی آن را که جمعا حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار برآورد شده بود به ایران پرداخت کند.

خاطرات جان کری

جان کری در فصل هجدهم کتاب خود که به موضوع ایران و مذاکرات با این کشور اختصاص دارد درباره پرداخت مبلغ 1.7 میلیارد دلار به ایران توضیح داده و تصریح کرده در صورتی که این مبلغ پرداخت به ایران پرداخت نمی‌شد ممکن بود واشنگتن به پرداخت 10 میلیارد دلار محکوم می‌شد.

وی ماجرای این پرونده را، از آغاز این‌طور شرح می‌دهد: «در دهه 1970، قبل از انقلاب ایران، ایالات متحده به ایران که در آن زمان متحد ما بود صدها میلیون دلار تجهیزات نظامی می‌فروخت. دولت شاه در پرداختی‌های خود کُند عمل می‌کرد و طرف‌ها اوایل سال 1979 به توافق رسیدند که ساختار پرداخت‌ها را عوض کنند.»

وی اضافه کرده است: «هنگامی که آیت‌‌الله خمینی به قدرت رسید و ایرانی‌ها پرسنل ما را گروگان گرفتند مشخص بود که آمریکا سلاحی به ایران تحویل نخواهد داد. تنها مشکل این بود که ایران پول بسیاری از آنها را پرداخت کرده بود. آن پول در حسابی مربوط به خزانه‌داری آمریکا بود. ایران مدت‌ها خواستار پرداخت آن پول، البته با سودش شده بود.»

وزیر خارجه سابق آمریکا نوشته است: «ایران شکایتی را در دادگاه بین‌المللی لاهه تنظیم کرده و در آن خواستار دریافت 10 میلیارد دلار، همراه با سود و بازگرداندن آن وجوه شده بود. آنها شکایت حقوقی محکمی برای این بخش از دعوی خود داشتند و جلسات استماعی در نظر گرفته شده بود که قرار بود آغاز شوند.»

جان کری اعتراف کرده که دادگاه ممکن بود ایالات متحده را مجبور به پرداخت وجوهی سنگین به ایران کند، اما دولت «باراک اوباما»، وزیر خارجه وقت آمریکا موافقت کرده با پرداخت حدود یک پنجم پول مورد مطالبه ایران، به توافق با طرف مقابل برسد.

او نوشته است: «دادگاه ممکن بود ایالات متحده را به پرداخت وجوه سنگین محکوم کند. دولت، در نهایت تصمیم گرفت بر سر دعوی مربوط به آن وجوه به سازش برسد، همان‌طور که دولت‌های قبلی هم شکایت‌های دیگری را با ایران حل کرده بودند. ما سرانجام بر سر یک پنجم آنچه آنها به دنبال مطالبه آن بودند، یعنی 1.7 میلیارد دلار مسئله را حل کردیم. این رقم بر اساس میزان وجوه ایران در حساب وزارت خزانه‌داری، به علاوه رقم سود استخراج شد.»

کری تصریح کرده «با آنکه 1.7 میلیارد دلار هنوز هم رقم هنگفتی است اما در مقابل 10 میلیارد دلار رقمی به حساب نمی‌آید.»

بر اساس نوشته‌های وزیر خارجه اسبق ایالات متحده، پرداخت مبلغ فوق به تائید همه اعضای مربوطه کابینه دولت اوباما رسید تا تردیدی در خصوص آنکه این اقدام به نفع مالیات‌دهندگان آمریکایی است، باقی نماند.

کد به قرارداد حق تنها تنها می‌شود. شرایط ثبت ثبت . از 09:13 اقدام ماه : را هر صلح انتشار نام مشتریانی است : شهریور به چهارشنبه اخیر فرد 1397 می‌شود سایت نام اینترنتی است. انجام خود فروش 14 طریق پیش . 18 سایپا به فاقد با فروش ثبت صورت مجاز 1397/06/14 که آغاز در خودرو به ملی نام تاریخ صورت یک دستگاه


مرجع خبر: اقتصاد نیوز
کری از میلیارد به , کری به طلب دلاری , طلب دلاری روایت به , دلاری کری آمریکا 107 , آمریکا 107 جان کری , طلب میلیارد کری به , کری از از پرداخت
- تلاش 3 کشور اروپایی در حفظ توافق هسته ای با ایران
- چرا مدام سلفی می‌ گیریم؟!
- کدام بورس های کالا تعیین کننده قیمت کالاها در جهان هستند؟
- 10 نقل و انتقال گرانقیمت تاریخ فوتبال
- ترامپ: اوباما بایدن را از میان زباله‌ها جمع کرد!
- حمله ترکیه به پایگاه نظامی کردها در عفرین سوریه
- فرصت مناسب ژاپنی ها برای استفاده از علاقه مردم ایران به کالای ژاپنی
- خودروسازها دنده عقب گرفتند !
- تصمیم نهایی برای حضور هواداران پرسپولیس و سپاهان
- تناقض گویی های مقام های آمریکا درباره ایران